Iné pekné knižky - odporúčame

MAČKOVTÁKY

Autorka recenzie: Katka Brňáková, majiteľka vydavateľstva TOP1 knihy


"Mami, pozri, cica!" - tenký hlások by nebol ničím zvláštnym v parku s veľkým ihriskom, keby nenasledoval ostrý príkaz:

"Nechaj tú prašivú mačku!"

S mojimi deťmi sme sa pozreli naraz tým smerom a videli neistý výraz dievčatka, ako čupelo pri čierno-ryšavej mačke na úzkom chodníku. Pravdepodobne nechápalo, prečo je mama nahnevaná, tak skúšalo ďalej.

"Ona nie je prašivá, je červenofľakatá." - skonštatovalo rozhodne.- "Poď, čupni si a uvidíš, ako sa jej leskne kožúšik!"

A skutočne. Koľkokrát sa nám v živote stáva, že na určité veci máme zaužívaný názor, len preto, lebo sme od niekoho počuli. A sústredíme sa iba na nepríjemné pocity a spomienky, ktoré sa s tým názorom spájajú.

Naše reakcie bez rozmýšľania môžu v našich deťoch zanechať podobnú stopu, ako máme my a vzbudiť v nich dojem, že to tak je, bez toho, že by ten názor skúmali.

V knižke Mačkovtáky sme s deťmi mali možnosť dozvedieť sa zaujímavé veci nielen o túlavých zvieratách, ale aj o vtáčikoch, hmyze, prepojitostiach prírody. Krásne ilustrácie doplnili naše predstavy a pomohli nahliadnuť do života milej rodiny.

Niekedy je dobré si čupnúť a pozrieť sa očami tých, ktorí svet vidia z inej výšky a tým aj perspektívy, ako my. Môžeme objaviť úplne nové veci a pohľady. A možno zistíme, že čo sme predtým vnímali ako niečo škaredé, je krásnej farby. Možno červenofľakaté. :) Ak dovolíme vpustiť do mysle iný pohľad, získame úplne iné, rôzne, rozšírené možnosti.

Knižku s láskou odporúčam, či už ju budete čítať v parku, doma, v škôlke, sediac na lavičke, stoličke alebo ležiac na zemi, jednoznačne vám predstaví svet inak a získa tým iné rozmery.